Lasten luistelukisojen tulokset

17.2.2014

P9-P11 startti 333 m:n haastekilpailussa
P9-P11 startti 333 m:n haastekilpailussa

Lauantaina 15.2. kellotettiin lasten ennätysaikoja Viitaniemessä

Aamupäivällä järjestettyssä lasten luistelukilpailussa nähtiin yhteensä 46 starttia ja  hienoja suorituksia! Lapset nauttivat selvästi tapahtumasta ja pienet liukuivat vauhdikkaasti suorituksensa jälkeen palkintoja jakaneen Verneri Kinnusen luo.    

Alle 5-vuotiaat luistelivat etusuoralla 40 metriä ja alle 7-vuotiaat 80 metrin matkan. Osa 7-vuotiaista pojista osallistui rohkeasti myös 9-vuotiaiden short track sarjaan.

Koululaisten short track -erät luisteltiin Viitaniemessä ison jään keskellä 111 m:n radalla, ja matkana alle 9- ja alle 11 -vuotiailla oli yksi kierros. Tämän jälkeen lapset halusivat myös haastaa toisensa 3 kierroksen kilpailuun.

 

Lasten luistelukisat 15.2.2014
Tulokset:    
T5 (synt. 2009 tai nuoremmat) 40 m  
1. Enni Kellokoski 14,2  
2. Malla Laaksonen 18,1  
3. Ronja Järvinen 29,8  
4. Venla Vienola 33,2  
5. Sani Männikkö 43,9  
6. Lunabella Kouko DNS  
       
P5 (synt. 2009 tai nuoremmat) 40 m  
1. Jaakko Rantakorpi 10,4  
2. Mino Korhonen 13,1  
3.  Samuel Liukkonen 15,4  
       
T7 ( synt. 2007-2008) 80 m    
1.  Nea Pietiläinen 12,5  
2.  Erika Pietiläinen 12,6  
3. Saara Aarresola 18,1  
4.  Saana Laaksonen 19,8  
5.  Hertta Söderström 21,4  
       
P7 ( synt. 2007-2008) 80 m    
1.  Verneri Polas 11,4  
2.  Otto Rantakorpi 11,7  
3.  Arttu Laitinen 13,1  
4. Valtteri Paksuniemi 13,4  
5.  Pyry Liukkonen 14,4  
6.  Veeti Kalajo 14,5  
7.  Tico Korhonen 15,6  
8.  Kosmo Kouko 20,1  
9.  Julius Iltola 28,1  
10.  Joosna Kalmari 35,5  
       
T9 (synt. 2005-2006) 111 m short track  
1.  Vilma Vasko 21,8  
2.  Sini Liukkonen 26,4  
3.  Iiris Kanervo 33,9  
4.  Lotta Rantakorpi 52,9 (kaatui)
       
P9 (synt. 2005-2006) 111 m short track  
   finaalialkuerät
1.  Pyry Kilpeläinen 17,0 16,1
2.  Aaro Korpijärvi 19,8 20,9
3.  Verneri Polas (P7) 19,9 18,9
4. Otto Rantakorpi (P7) 20,0 20,7
5.  Veeti Polas   23,5
6.  Onni Puttonen   26,1
7.  Valtteri Paksuniemi (P7)   26,2
8.  Tico Korhonen   27,1
9.  Veeti Pakkanen   27,2
       
P11 (synt. 2003-2004) 111 m short track
1.  Eemeli Kanervo 17,6  
       
T11 (synt. 2003-2004) 111 m short track
1.  Ella Halme 16,1  
2. Pinja Kilpeläinen 16,3  
3. Emma Liukkonen 23,0  
       
Haastekilpailut 333 m (eli 3 kierrosta short track radalla)
T11    
1.  Ella Halme 46,0  
2.  Pinja Kilpeläinen 46,7  
P11    
1. Pyry Kilpeläinen (P9) 48,5  
2. Eemeli Kanervo 54,0  
3.  Aaro Korpijärvi (P9) 1.07,3  
4.  Veeti Pakkanen (P9) 1.23,1